Detta är resultaten från Gothia Cup 2017. Se de senaste resultaten från Gothia Cup 2019 här.

Favorited Make favorite Academy Elite B12

Lagnamn Academy Elite
Tröjfärger Svart / Svart
Åldersklass Boys 12
Grupp Grupp 9
Land Mexico
 
 

6 matcher spelade

Mål


Om Academy Elite

Academy Elite var en av 11 klubbar från Mexico som hade lag som spelade under Gothia Cup 2017. De deltog med ett lag i Boys 12.

Förutom Academy Elite spelade också 173 andra lag från 37 olika länder i Boys 12. De var uppdelade i 42 olika grupper, varav Academy Elite började i Grupp 9 tillsammans med Oxie SK 1, FC South Mountain och Solängens BK 1.

Academy Elite tog sig vidare till Play off B efter att ha hamnat på 3:e plats i Grupp 9. Därefter tog de sig till 1/8 Final, men förlorade den mot FC Connecticut Red med 1-4. I finalen slog Footgeneration FA Algarve IF Elfsborg och vann därmed hela Play off B i Boys 12.

Academy Elite kommer från Mexico som ligger ungefär 9400 km från Göteborg, där Gothia Cup spelas. Från området kring Mexico kommer också sex andra klubbar (Goal Girls, CA Intercups Mexico, A.S. México, CLUB REFORMA, Club España och Sherwood) som kommer att delta i Gothia Cup 2017.

Lägg in på er sida

Kopiera denna HTML-kod till er sida:

Hälsningar till Academy Elite

Matcher

Grupp 9

    Lag P W D L F A +/-  Pts  
1 Oxie SK 1 3 3 0 0 14 4 (10) 9
2 FC South Mountain 3 2 0 1 7 7 (0) 6
3 Academy Elite 3 1 0 2 8 8 (0) 3
4 Solängens BK 1 3 0 0 3 2 12 (-10) 0
Lagen är sorterade efter:
  1. Poäng
  2. Målskillnad
  3. Gjorda mål
  4. Poäng (inbördes möten)
  5. Målskillnad (inbördes möten)
  6. Gjorda mål (inbördes möten)
P = Played, W = Won, D = Draw, L = Lost,
F = Goals for, A = Goals against, +/- = Goal difference, Pts = Points

måndag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Academy Elite Oxie SK 1 2 7 15:40 Apelsinplan 3 B12 Grp 9   17013808  

tisdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
FC South Mountain Academy Elite 1 0 11:30 Kobbens IP 3 B12 Grp 9   18014103 INFO

onsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Solängens BK 1 Academy Elite 0 6 08:00 Ruddalen 3 B12 Grp 9   19006700 INFO

torsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Academy Elite Currie Star FC 3 4 1 14:10 Ruddalen 4 B12 Play off B 1/32 Final   20006807 INFO
LAZ Stockerau 2 Academy Elite 1 2 18:00 Kobbens IP 3 B12 Play off B 1/16 Final   20014110 INFO

fredag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
FC Connecticut Red Academy Elite 4 1 08:00 Kviberg 10 B B12 Play off B 1/8 Final   21013100 INFO
Gothia Cup is using