Detta är resultaten från Gothia Cup 2017. Se de senaste resultaten från Gothia Cup 2019 här.

Favorited Make favorite Årsunda IF B18

Lagnamn Årsunda IF
Tröjfärger Blå / Blå
Åldersklass Boys 18
Grupp Grupp 9
Land Sverige
 
 

6 matcher spelade

Mål


Om Årsunda IF

Årsunda IF var en av 421 klubbar från Sverige som hade lag som spelade under Gothia Cup 2017. De deltog med ett lag i Boys 18.

Förutom Årsunda IF spelade också 130 andra lag från 27 olika länder i Boys 18. De var uppdelade i 31 olika grupper, varav Årsunda IF började i Grupp 9 tillsammans med First Mobile Sports Academy, FC Preußen Espelkamp och Team Tommerup.

Årsunda IF tog sig vidare till Play off A efter att ha hamnat på 1:a plats i Grupp 9. Därefter tog de sig till 1/8 Final, men förlorade den mot Entente Sannois Saint Gratien med 1-5. I finalen slog Entente Sannois Saint Gratien Örgryte IS och vann därmed hela Play off A i Boys 18.

Årsunda IF deltog även i Boys 18 under Gothia Cup 2016. Då tog de sig till 1/16 Final i Play off A, men förlorade den mot Bankeryds SK med 1-4.

Årsunda kommer från Årsunda som ligger ungefär 410 km från Göteborg, där Gothia Cup spelas. Från området kring Årsunda kommer också 8 andra klubbar (IK Huge, Högbo AIK, Torsåkers IF, Hagaströms SK, Gefle IF, Sandvikens IF, Brynäs IF/FK och Valbo FF) som kommer att delta i Gothia Cup 2017.

Lägg in på er sida

Kopiera denna HTML-kod till er sida:

Hälsningar till Årsunda IF

Matcher

Grupp 9

    Lag P W D L F A +/-  Pts  
1 Årsunda IF 3 3 0 0 8 0 (8) 9
2 FC Preußen Espelkamp 3 2 0 1 9 3 (6) 6
3 First Mobile Sports Academy 3 1 0 2 2 7 (-5) 3
4 Team Tommerup 3 0 0 3 2 11 (-9) 0
Lagen är sorterade efter:
  1. Poäng
  2. Målskillnad
  3. Gjorda mål
  4. Poäng (inbördes möten)
  5. Målskillnad (inbördes möten)
  6. Gjorda mål (inbördes möten)
P = Played, W = Won, D = Draw, L = Lost,
F = Goals for, A = Goals against, +/- = Goal difference, Pts = Points

måndag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Årsunda IF FC Preußen Espelkamp 2 0 09:50 Apelsinplan 2 B18 Grp 9   17013702 INFO

tisdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Team Tommerup Årsunda IF 0 5 10:00 Kobbens IP 2 B18 Grp 9   18014001 INFO

onsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Årsunda IF First Mobile Sports Academy 1 0 14:30 Ruddalen 1 B18 Grp 9   19006507 INFO

torsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Årsunda IF V. Frölunda IF 1 0 11:00 Åkeredsvallen 3 B18 Play off A 1/32 Final   20006403 INFO
Årsunda IF MTV Treubund Lüneburg 1 0 17:20 Åkeredsvallen 3 B18 Play off A 1/16 Final   20006409 INFO

fredag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Entente Sannois Saint Gratien Årsunda IF 5 1 09:10 Majvallen B18 Play off A 1/8 Final   21001301 INFO
Gothia Cup is using