Detta är resultaten från Gothia Cup 2016. Se de senaste resultaten från Gothia Cup 2019 här.

Favorited Make favorite Örgryte IS B14

Lagnamn Örgryte IS
Tröjfärger Röd / Blå / Blå
Åldersklass Boys 14
Grupp Grupp 24
Land Sverige
 
 

7 matcher spelade

Mål


Om Örgryte IS

Förutom Örgryte IS spelade också 231 andra lag från 32 olika länder i Boys 14. De var uppdelade i 57 olika grupper, varav Örgryte IS började i Grupp 24 tillsammans med Colegio Saint Clair , Eskilsminne IF 2 och Blau-Weiß 96 Schenefeld.

Örgryte IS tog sig vidare till Play off B efter att ha hamnat på 3:e plats i Grupp 24. Därefter tog de sig till 1/4 Final, men förlorade den mot VfL Westercelle med 4-5. I finalen slog Walddörfer SV 1 Lerums IS 2 och vann därmed hela Play off B i Boys 14.

Örgryte IS deltog även i Boys 13 under Gothia Cup 2015. Då tog de sig till 1/32 Final i Play off B, men förlorade den mot Nyköpings BIS 1 med 0-1.

Lägg in på er sida

Kopiera denna HTML-kod till er sida:

Hälsningar till Örgryte IS

Matcher

Grupp 24

    Lag P W D L F A +/-  Pts  
1 Colegio Saint Clair  3 3 0 0 14 0 (14) 9
2 Eskilsminne IF 2 3 2 0 1 4 4 (0) 6
3 Örgryte IS 3 1 0 2 5 4 (1) 3
4 Blau-Weiß 96 Schenefeld 3 0 0 3 0 15 (-15) 0
Lagen är sorterade efter:
  1. Poäng
  2. Målskillnad
  3. Gjorda mål
  4. Poäng (inbördes möten)
  5. Målskillnad (inbördes möten)
  6. Gjorda mål (inbördes möten)
P = Played, W = Won, D = Draw, L = Lost,
F = Goals for, A = Goals against, +/- = Goal difference, Pts = Points

måndag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Örgryte IS Colegio Saint Clair  0 3 09:00 Kviberg 18 B14 Grp 24   18003300 INFO

tisdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Eskilsminne IF 2 Örgryte IS 1 0 11:40 Skatås 1 B14 Grp 24   19005202 INFO

onsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Örgryte IS Blau-Weiß 96 Schenefeld 5 0 08:00 Gamlestadsvallen 2 B14 Grp 24   20011600 INFO

torsdag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Mjölby Södra IF Örgryte IS 0 1 10:00 Prioritet Serneke Arena (Kviberg) B14 Play off B 1/32 Final   21013302 INFO
Örgryte IS IFK Stocksund Blå 5 3 P 16:10 Kviberg 17 B14 Play off B 1/16 Final   21003207 INFO

fredag

  Hemmalag Bortalag Resultat  Tid Plan Grupp Omgång   Matchnr Live  
Örgryte IS Lerums IS 1 2 0 08:00 Kviberg 13 B14 Play off B 1/8 Final   22002800 INFO
VfL Westercelle Örgryte IS 5 4 P 13:00 Woody Arena (Kviberg) B14 Play off B 1/4 Final   22001904 INFO
Gothia Cup is using